Ергљи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ергљи
Ērgļu novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2006
СедиштеЕргљи
Управа
 • ГрадоначалникГунтарс Велцис
Површина
 • Вкупна379,5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно3,570[2]
Мреж. местоwww.ergli.lv

Ергљи (латвиски: Ērgļu novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]