Акнисте (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Акнисте
Aknīstes novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеАкнисте
Управа
 • ГрадоначалникИнгрида Венделе
Површина
 • Вкупна285[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно3,303[2]
Мреж. местоwww.akniste.lv

Акнисте (латвиски: Aknīstes novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]