Приекуле (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Приекуле
Priekules novads
Општина
Priekules novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Приекуле
Управа
 • Градоначалник Вија Јаблонска
Површина
 • Вкупна 519.7[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 6,687[2]
Мреж. место www.priekule.lv

Приекуле (латвиски: Priekules novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]