Вецпиебалга (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Вецпиебалга
Vecpiebalga novads
Општина
Vecpiebalgas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Вецпиебалга
Управа
 • Градоначалник Ела Андерсоне
Површина
 • Вкупна 542.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,776[2]
Мреж. место www.vecpiebalga.lv

Вецпиебалга (латвиски: Vecpiebalgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]