Лубана (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Лубана
Lubānas novads
Општина
Lubānas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2007
Седиште Лубана
Управа
 • Градоначалник Талис Салениекс
Површина
 • Вкупна 346.9[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 2,881[2]
Мреж. место www.lubana.lv

Лубана (латвиски: Lubānas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена со 2007.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]