Вецумниеки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Вецумниеки
Vecumnieku novads
Општина
Vecumnieku novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Вецумниеки
Управа
 • Градоначалник Рихардс Мелгаилис
Површина
 • Вкупна 844[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 9,910[2]
Мреж. место www.vecumnieki.lv

Вецумниеки (латвиски: Vecumnieku novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]