Прејди на содржината

Лиелварде (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Лиелварде
Lielvārdes novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2004
СедиштеЛилеварде
Управа
 • ГрадоначалникИмантс Балодис
Површина
 • Вкупна225,7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно11,466[2]
Мреж. местоwww.lielvarde.lv

Лиелварде (латвиски: Lielvārdes novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2004.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]