Рауна (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Рауна
Raunas novads
Општина
Raunas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Админ. центар Рауна
Управа
 • Градоначалник Андрис Неиманис
Површина
 • Вкупна 309.1[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 4,112[2]
Мреж. место www.rauna.lv

Рауна (латвиски: Raunas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]