Скривери (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Скривери
Skrīveru novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСкривери
Управа
 • ГрадоначалникГунта Лисенко
Површина
 • Вкупна105,4[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,117[2]
Мреж. местоwww.skriveri.lv

Скривери (латвиски: Skrīveru novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]