Крустпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Крустпилс
Krustpils novads
Општина
Krustpils novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Јакабпилс
Управа
 • Градоначалник Карлис Паберзс
Површина
 • Вкупна 812.2[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 6,827[2]

Крустпилс (латвиски: Krustpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]