Малпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Малпилс
Mālpils novads
Општина
Mālpils novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Малпилс
Управа
 • Градоначалник Алексанрс Леилмежс
Површина
 • Вкупна 220.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,103[2]
Мреж. место www.malpils.lv

Малпилс (латвиски: Mālpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]