Јаунпиебалга (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јаунпиебалга
Jaunpiebalgas novads
Општина
Jaunpiebalgas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Јаунпиебалга
Управа
 • Градоначалник Лаимис Шавејс
Површина
 • Вкупна 251[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 2,721[2]
Мреж. место www.jaunpiebalga.lv

Јаунпиебалга (латвиски: Jaunpiebalgas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]