Даугавпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Даугавпилс
Daugavpils novads
Општина
Знаме на Општина Даугавпилс Daugavpils novads
Знаме
Грб на Општина Даугавпилс Daugavpils novads
Грб
Daugavpils novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Даугавпилс
Управа
 • Градоначалник Јанина Јалинска
Површина
 • Вкупна 1,877.6[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 28,733[2]
Gpsandariskijun990fc.jpg
Svente manor.jpg

Општина Даугавпилс (латвиски: Daugavpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]