Енгуре (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Енгуре
Engures novads
Општина
Engures novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Смарде
Управа
 • Градоначалник Гундарс Важа
Површина
 • Вкупна 397.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 8,058[2]
Мреж. место www.engure.lv

Енгуре (латвиски: Engures novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]