Сала (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Сала
Salas novads
Општина
Salas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Сала, Летонија
Управа
 • Градоначалник Ирена Спроѓе
Површина
 • Вкупна 318.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,415[2]

Сала (латвиски: Salas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]