Салацгрива (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Салцгрива
Salacgrīvas novads
Општина
Salacgrīvas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСалцгрива
Управа
 • ГрадоначалникДагнис Страубергс
Површина
 • Вкупна637,6[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,581[2]
Мреж. местоwww.salacgriva.lv

Салацгрива (латвиски: Salacgrīvas novads) е општина во Летонија. Општината е создадна во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]