Руцава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Руцава
Rucavas novads
Општина
Rucavas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Админ. центар Руцава
Управа
 • Градоначалник Викторс Чаманс
Површина
 • Вкупна 448.6[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 2,013[2]

Руцава (латвиски: Rucavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]