Инчукалнс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Инчукалнс
Inčukalna novads
Општина
Incukalnamapa.JPG
Земја  Латвија
Создадена 2006
Седиште Inčukalns
Управа
 • Градоначалник Арвидс Блаус
Површина
 • Вкупна 112.2[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 8,504[2]
Мреж. место www.incukalns.lv

Инчукалнс (латвиски: Inčukalna novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]