Алсунга (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Алсунга
Alsungas novads
Општина
Alsungas novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Алсунга
Управа
 • Градоначалник Григорис Розенталс
Површина
 • Вкупна 190[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 1,688[2]
Мреж. место www.alsunga.lv

Алсунга (латвиски: Alsungas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]