Јаунпилс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јаунпилс
Jaunpils novads
Општина
Jaunpils novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Јаунпилс
Управа
 • Градоначалник Лигита Гинтере
Површина
 • Вкупна 210.2[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 2,814[2]
Мреж. место www.jaunpils.lv

Јаунпилс (латвиски: Jaunpils novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]