Павилоста (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Павилоста
Pāvilostas novads
Општина
Pāvilostas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Павилоста
Управа
 • Градоначалник Улдис Кристапсонс
Површина
 • Вкупна 515.2[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 3,256[2]
Мреж. место www.pavilosta.lv

Павилоста (латвиски: Pāvilostas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]