Лигатне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Лигатне
Līgatnes novads
Општина
Līgatnes novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Лигатне
Управа
 • Градоначалник Аинарс Штеинс
Површина
 • Вкупна 167.7[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,063[2]
Мреж. место www.ligatne.lv

Лигатне (латвиски: Līgatnes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]