Икшќиле (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Икшќиле
Ikšķiles novads
Општина
Ikšķilesmapa.PNG
Земја  Латвија
Создадена 2004
Седиште Икшќиле
Управа
 • Градоначалник Индулс Трапињш
Површина
 • Вкупна 132.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 8,346[2]
Мреж. место ikskile.com

Икшќиле (латвиски: Ikšķiles novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2004 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]