Виесите (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Виесите
Viesītes novads
Општина
Viesītes novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Виесите
Управа
 • Градоначалник Јурис Лицис
Површина
 • Вкупна 650.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,705[2]
Мреж. место www.viesite.lv

Виесите (латвиски: Viesītes novads)е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]