Паргауја (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Паргауја
Pārgaujas novads
Општина
Pārgaujas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Сталбе
Управа
 • Градоначалник Хардијс Вентс
Површина
 • Вкупна 487.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,502[2]
Мреж. место www.raiskums.lv

Паргауја (латвиски: Pārgaujas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]