Балдоне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Балдоне
Baldones novads
Општина
Baldones novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2008
Седиште Балдоне
Управа
 • Градоначалник Карина Путниња
Површина
 • Вкупна 179.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 5,502[2]
Мреж. место www.baldone.lv

Балдоне (латвиски: Baldones novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2008 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]