Илуксте (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Илуксте
Ilūkstes novads
Општина
Знаме на Општина Илуксте Ilūkstes novads
Знаме
Грб на Општина Илуксте Ilūkstes novads
Грб
MapaIlūkstes.PNG
Земја Латвија
Создадена2003
СедиштеИлуксте
Управа
 • ГрадоначалникСтефанс Разна
Површина
 • Вкупна647,9[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,231[2]
Мреж. местоwww.ilukste.lv

Илуксте (латвиски: Ilūkstes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]