Кримулда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кримулда
Krimuldas novads
Општина
Krimuldas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Кримулда
Управа
 • Градоначалник Јурис Салмињш
Површина
 • Вкупна 339.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 5,803[2]
Мреж. место www.krimulda.lv

Кримулда (латвиски: Krimuldas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]