Пљавињас (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Пљавињас
Pļaviņu novads
Општина
Pļaviņu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Пљавињас
Управа
 • Градоначалник Гунта Жилде
Површина
 • Вкупна 376.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 6,447[2]
Мреж. место www.plavinas.lv

Пљавињас (латвиски: Pļaviņu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]