Аглона (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Аглона
Aglonas novads
Општина
AglonasMapa.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Аглона
Управа
 • Градоначалник Андрис Бадунс
Површина
 • Вкупна 392.7[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 4,561[2]
Мреж. место www.aglona.lv

Аглона (латвиски: Aglonas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]