Амата (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Амата
Amatas novads
Општина
Amatas novada karte.JPG
Земја  Латвија
Создадена 2000
Седиште Драбеши
Управа
 • Градоначалник Елита Еглите
Површина
 • Вкупна 741.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 6,369[2]
Мреж. место www.amatasdome.lv

Амата (латвиски: Amatas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]