Рујиена (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Рујиена
Rūjienas novads
Општина
Rūjienas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Рујиена
Управа
 • Градоначалник Гунтис Гладкинс
Површина
 • Вкупна 352.2[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 6,252[2]
Мреж. место www.rujiena.lv

Рујиена (латвиски: Rūjienas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]