Ауце (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ауце
Auces novads
Општина
Auces novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Ауце
Управа
 • Градоначалник Гинтс Каминскис
Површина
 • Вкупна 517.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 8,772[2]
Мреж. место www.auce.lv

Ауце (латвиски: Auces novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]