Прејди на содржината

Скрунда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Скрунда
Skrundas novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСкрунда
Управа
 • ГрадоначалникНелија Клеинберга
Површина
 • Вкупна553,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,057[2]
Мреж. местоwww.skrunda.lv

Скрунда (латвиски: Skrundas novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]