Ќегумс (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Ќегумс
Ķeguma novads
Општина
Ķeguma novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2002
Седиште Ќегумс
Управа
 • Градоначалник Робертс Озолс
Површина
 • Вкупна 492.0[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 6,386[2]
Мреж. место www.kegums.lv

Ќегумс (латвиски: Ķeguma novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2002 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]