Роја (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Роја
Rojas novads
Општина
Грб на Општина Роја Rojas novads
Грб
Rojas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Роја
Управа
 • Градоначалник Јанис Жолудс
Површина
 • Вкупна 200.5 km2 (77.4 sq mi)
Население (2016)
 • Вкупно 4.115 [1]
Мреж. место www.roja.lv

Роја (латвиски: Rojas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1] Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās 01.01.2016