Тервете (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Тервете
Tērvetes novads
Општина
Tērvetes novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2002
Седиште Тервете
Управа
 • Градоначалник Едвинс Упитис
Површина
 • Вкупна 223.9[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 4,173[2]
Мреж. место www.tervetesnov.lv

Тервете (латвиски: Tērvetes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2002 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]