Валдекабалјерос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валдекабалјерос
Поглед на Валдекабалјерос
Поглед на Валдекабалјерос
државиШпанија
Автомна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалдекабалјерос
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481000000481 м
Население (2006)
 • Вкупно1.264
 • Густина14,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валдекабалјерос — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.264 жители.

Реката Гвадалупе се слева во устието Гвадијана кај браната Гарсија де Сола, која е на 1,5 км источно од Валдекабалјерос. Недовршената нуклеарна централа е во близина на градот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Corredor Ecológico y de Biodiversidad Río Guadalupejo“. Архивирано од изворникот на 2013-05-07. Посетено на 2016-01-13.

Координати: 39°14′N 05°11′W / 39.233° СГШ; 5.183° ЗГД / 39.233; -5.183