Разлика помеѓу преработките на „Второ бугарско царство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Робот: Додава uk:Друге Болгарське царство)
{{Шаблон:Историја на Бугарија}}
 
'''Второто бугарско царство''' ([[бугарски]]: ''Второ българско царство'', ''Vtorо Bălgarskо Tsartsvo'') е [[среден век|средновековна]] [[Бугарија|бугарска држава]] која постоела во периодот помеѓу [[1185]] и [[1396]] година (или [[1422]]).<ref name=tjupavl>{{цитирана книга | last = Tjutjundžiev | first = Ivan | coauthors = Plamen Pavlov | year = 1992 | title = Bǎlgarskata dǎržava i osmanskata ekspanzija 1369–1422 | location = Veliko Tǎrnovo | јазик = бугарски}}</ref>Таа претставувала директен наследник на [[Прво бугарско царство|Првото бугарско царство]]. Својот врв од нејзиното постоење државата го доживеала во времето на царот [[Калојан]] и [[Иван Асен II]], пред истата да биде заземена од страна на [[Османлиска империја|Османлиската империја]] кон доцниот [[14 век]] и почетокот на [[15 век]]. Во текот на историјата, по ослободувањето на територијата од [[Османлии|Османлиите]], било формирано најпрвин [[Кнежество Бугарија]], а подоцна [[Царство Бугарија]] и денешната [[Република Бугарија]].
До [[1256]] година, т.н. ''Второ бугарско царство'' имало доминантна моќ на [[Балкански полуостров|Балканскиот полуостров]].<ref>http://www.world66.com/europe/bulgaria/history Историја на Бугарија</ref>[[Византија|Византиската империја]] на неколку пати била поразена во многу големи и значајни битки. Порази доживеала и новоформираната [[Латинска империја]] во [[1205]] година во [[Битка кај Адрианопол|битката кај Адрианопол]], кога бугарските војски биле предводени од [[Калојан]]. Неговиот внук [[Иван Асен II]] ([[1218]]-[[1241]]) го поразил [[Епирско деспотство|Епирското деспотство]], зацврстувајќи ја доминантната власт на Бугарите над [[Балкан|Балканот]]. Меѓутоа, поради постојаните напади кон доцниот [[13 век]] од страна на [[Татари]], [[Византијци]], [[Унгарци]] како и поради пред се внатрешната нестабилност во земјата, тоа довело до постепено распаѓање на царството. Во текот на касниот [[14 век]] и почетокот на [[15 век]], земјата била целосно заземена од страна на [[Османлии|Османлиите]].
Анонимен корисник

Прегледник