Опсади на Цариград

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падот на градот во 1453 година (сликано во 1499)

Во текот на постоењето на Византиската империја, градот Цариград бил под опсада многу пати. Само две од сите опсади завршиле со преземање на градот, во 1204 година од страна на крстоносците и во 1453 година од страна на Османлиите.


Персиски и арапски опсади[уреди | уреди извор]

Опсада на Бугарите и Киевска Русија[уреди | уреди извор]

Крстоносни опсади[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Четврта крстоносна војна.
  • Прва опсада во текот на четвртата крстоносна војна во 1203 година
  • Втора опсада во текот на четвртата крстоносна војна во 1204 година, во која градот бил преземан

Византиски опсади[уреди | уреди извор]

Османлиски опсади[уреди | уреди извор]