Мегара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мегара (грчки: Μέγαρα) - град и општина во Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Панорама на Мегара

Историја[уреди | уреди извор]

Археолошко наоѓалиште во Мегара

Мегара е град со долга историја, познат по спортските натрпевари со жителите на Атина и на Коринт, како и по школата на философите-дијалектичари. Според преданието, кога жителите на Мегара побарале од пророштвото во Делфи да им се одреди местото меѓу народите, им било одговорено дека не се ни трети ни четврти по ред, што значело дека тие немаат голема важност.[1]

Администрација[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 117.