Јужен Поларен Круг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужниот Поларен Круг на карта на светот.
Карта на Антарктикот со Јужниот Поларен Круг (сино).

Јужен Поларен Круг (или Антарктички Круг) — еден од петте главни напоредници на картата на светот. Ова е замислениот обрач што минува на географска ширина од 66° 33′ 44″ (или 66,5622°) јужно од екваторот.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Подрачјето јужно од Јужниот Поларен Круг се нарекува Антарктик, а подрачјето веднаш на север е јужниот умерен појас. Еквивалентниот напоредник на северната полутопка се нарекува Северен Поларен Круг (Арктички Круг).

Секое место јужно од Јужниот Поларен Круг има барем по еден ден во годината со 24-часовна дневна светлина и уште еден со 24-часовна ноќ. Во првиот случај сонцето цел ден не заоѓа, а во вториот цел ден воопшто не изгрева. На поларниот круг ова се случува точно по еднаш годишно, и тоа во декемврискиот и јунскиот сонцестој. Ова се должи на тоа што Земјината оска е наклонета за 23,5 степени во однос на еклиптиката (рамнината по која Земјата се врти околу сонцето). За време на јужниот зимски сонцестој, јужната полутопка е најмногу навалена наназад и со тоа најдалеку од Сонцето. Подрачјето на постојан мрак ја достигнува својата северна граница. При јужниот летен сонцестој, јужната полутопка е во најголема мера навалена кон Сонцето, па така подрачјето на постојан мрак ја достигнува својата северна граница.

Јавувањето на поларниот ден и ноќ се должи и на неколку други фактори, од кои најважни е атмосферското прекршување на светлината, надморската височина на набљудувачот, привиденијата и фактот дека сонцето е топка, а не точка. Привиденијата на Антарктикот се уште поспектакуларни од оние на Акрктикот. Таков пример е низата од привидни залези и изгреви, додека сонцето сето време е всушност под хоризонтот.

Поларниот круг полека се поместува поради постепената промена на наклонетоста на Земјината оска.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, Јужниот Поларен Круг минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
66°34′S 0°0′E / 66.567° ЈГШ; 0.000° ИГД / -66.567; 0.000 (Нулти меридијан) Јужен Океан северно од Земјата на Кралицата Мод и Ендербиевата Земја
66°34′S 50°32′E / 66.567° ЈГШ; 50.533° ИГД / -66.567; 50.533 (Антарктик) АнтарктикЕндербиева Земја полага право Австралија Австралија
66°34′S 57°19′E / 66.567° ЈГШ; 57.317° ИГД / -66.567; 57.317 (Јужен Океан) Јужен Океан северно од Ејмериевиот Леден Гребен
66°34′S 82°6′E / 66.567° ЈГШ; 82.100° ИГД / -66.567; 82.100 (Антарктик) Антарктик полага право Австралија Австралија
66°34′S 89°14′E / 66.567° ЈГШ; 89.233° ИГД / -66.567; 89.233 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°34′S 91°29′E / 66.567° ЈГШ; 91.483° ИГД / -66.567; 91.483 (Антарктик) Антарктик полага право Австралија Австралија
66°34′S 92°21′E / 66.567° ЈГШ; 92.350° ИГД / -66.567; 92.350 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°34′S 93°52′E / 66.567° ЈГШ; 93.867° ИГД / -66.567; 93.867 (Антарктик) Антарктик полага право Австралија Австралија
66°34′S 107°45′E / 66.567° ЈГШ; 107.750° ИГД / -66.567; 107.750 (Јужен Океан) Јужен Океан заливот Вансен
66°34′S 110°12′E / 66.567° ЈГШ; 110.200° ИГД / -66.567; 110.200 (Антарктик) АнтарктикВилксова Земја полага право Австралија Австралија
66°34′S 116°35′E / 66.567° ЈГШ; 116.583° ИГД / -66.567; 116.583 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°34′S 121°31′E / 66.567° ЈГШ; 121.517° ИГД / -66.567; 121.517 (Антарктик) АнтарктикВилксова Земја полага право Австралија Австралија
66°34′S 127°9′E / 66.567° ЈГШ; 127.150° ИГД / -66.567; 127.150 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°34′S 129°38′E / 66.567° ЈГШ; 129.633° ИГД / -66.567; 129.633 (Антарктик) АнтарктикВилксова Земја полага право Австралија Австралија
66°34′S 136°0′E / 66.567° ЈГШ; 136.000° ИГД / -66.567; 136.000 (Антарктик) АнтарктикАделина Земја полага право  Франција
66°34′S 138°56′E / 66.567° ЈГШ; 138.933° ИГД / -66.567; 138.933 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°34′S 162°44′E / 66.567° ЈГШ; 162.733° ИГД / -66.567; 162.733 архипелагот Балени – островот Борадел полага право Нов Зеланд Нов Зеланд
66°34′S 162°45′E / 66.567° ЈГШ; 162.750° ИГД / -66.567; 162.750 (Јужен Океан) Јужен Океан минува веднаш јужно од островот Аделаида (полагаат право  Аргентина,  Чиле и  Обединето Кралство)
66°34′S 65°44′W / 66.567° ЈГШ; 65.733° ЗГД / -66.567; -65.733 (Антарктик) АнтарктикАнтарктички Полуостров, Греамова Земја и Ларсеновиот Леден Гребен полагаат право  Аргентина,  Чиле и  Обединето Кралство
66°34′S 60°21′W / 66.567° ЈГШ; 60.350° ЗГД / -66.567; -60.350 (Јужен Океан) Јужен Океан минува низ Веделовото Море, па во неименуван дел од океанот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. податок за 2011 г.
  2. Повратник во движење[мртва врска] (шпански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]