Шумник (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумник
Šumnik
Шумник is located in Slovenia
Шумник
Шумник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′48.6″N 14°57′53.8″E / 46.080167° СГШ; 14.964944° ИГД / 46.080167; 14.964944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,66 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000542700000542,7 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Час. појасUTC+1

Шумник (словенечки: Šumnik) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.