Тенетише (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенетише
Tenetiše
Поглед на Тенетише
Тенетише is located in Slovenia
Тенетише
Тенетише
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′42.8″N 14°51′21.6″E / 46.061889° СГШ; 14.856000° ИГД / 46.061889; 14.856000
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,73 км2 (0,67 ми2)
Надм. вис.&10000000000000255500000255,5 м
Население (2020)
 • Вкупно178
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Тенетише (словенечки: Tenetiše) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.