Подбуковје кај Ваче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Подбуковје кај Ваче
Podbukovje pri Vačah
Подбуковје кај Ваче is located in Slovenia
Подбуковје кај Ваче
Подбуковје кај Ваче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′1.2″N 14°53′13.4″E / 46.117000° СГШ; 14.887056° ИГД / 46.117000; 14.887056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,54 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000525899999525,9 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1252

Подбуковје кај Ваче (словенечки: Podbukovje pri Vačah) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.