Заподје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заподје
Zapodje
Заподје is located in Slovenia
Заподје
Заподје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′40.7″N 14°48′1.8″E / 46.111306° СГШ; 14.800500° ИГД / 46.111306; 14.800500
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,53 км2 (0,20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000529600000529,6 м
Население (2020)
 • Вкупно11
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Заподје (словенечки: Zapodje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.