Ширмански Хриб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ширмански Хриб
Širmanski Hrib
Ширмански Хриб is located in Slovenia
Ширмански Хриб
Ширмански Хриб
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′16″N 14°48′0.7″E / 46.05444° СГШ; 14.800194° ИГД / 46.05444; 14.800194
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000344800000344,8 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1270

Ширмански Хриб (словенечки: Širmanski Hrib) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.