Окрог (Литија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окрог
Okrog
Окрог is located in Slovenia
Окрог
Окрог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′33.8″N 14°58′46.1″E / 45.976056° СГШ; 14.979472° ИГД / 45.976056; 14.979472
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна1,28 км2 (0,49 ми2)
Надм. вис.&10000000000000424699999424,7 м
Население (2020)
 • Вкупно17
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1274

Окрог (словенечки: Okrog) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.