Сподње Јелење

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Јелење
Spodnje Jelenje
Сподње Јелење is located in Slovenia
Сподње Јелење
Сподње Јелење
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′34.5″N 15°0′15.3″E / 46.042917° СГШ; 15.004250° ИГД / 46.042917; 15.004250
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна0,67 км2 (0,26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000729500000729,5 м
Население (2020)
 • Вкупно27
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1273

Сподње Јелење (словенечки: Spodnje Jelenje) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.