Прејди на содржината

Рибче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибче
Ribče
Рибче is located in Slovenia
Рибче
Рибче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′58.4″N 14°46′13.5″E / 46.099556° СГШ; 14.770417° ИГД / 46.099556; 14.770417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионЗасавски
ОпштинаЛитија
Површина
 • Вкупна2,01 км2 (0,78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000272100000272,1 м
Население (2020)
 • Вкупно203
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1281

Рибче (словенечки: Ribče) — населба во Општина Литија во средна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Засавскиот статистички регион.